Bajka turniejowa 2
Żył niegdyś w Kioto znakomity malarz Marujama Okio, który już za życia osiągnął wielką sławę. Jego piękne krajobrazy zdobyły mu tylu wielbicieli i uczniów, że założył własną szkołę. Do grona jego uczniów należał także Nagasawa Rosetsu. Malował z zamiłowaniem, był zdolny, lecz niecierpliwy i roztargniony.
Podczas gdy jego rówieśnicy dawno już ukończyli szkołę i stali się samodzielnymi malarzami, Rosetsu robił niewielkie postępy.
Wreszcie wyczerpała się cierpliwość Marujama Okio. Któregoś dnia oświadczył uczniowi: – Jeżeli nie będziesz się starał usunę cię na zawsze z mojej szkoły!
Przygnębiony Rosetsu wybiegł z pracowni i ruszył przed siebie. Długo błądził w głębokiej zadumie po polach przysypanych śniegiem.
Księżyc w pełni wytoczył się już na ciemnomodre niebo, zalewając tajemniczym światłem nietknięty, puszysty kobierzec i wysmukłe sosny, iskrzące się od srebrnego szronu. Natura ukoiła smutek młodzieńca. Zmęczony skulił się pod drzewem i zasnął. Wkrótce obudził go jakiś szmer. Zerwał się i spojrzał dokoła.
W pobliżu był staw, pokryty grubą warstwą lodu. Przy brzegu Rosetsu spostrzegł przerębel, w pobliżu którego wielki karp daremnie raz po raz uderzał o twardy, ostry lód, by pochwycić kawałek ryżowego placka leżącego na powierzchni. Upływały długie minuty. Wreszcie jednak, dzięki swej wytrwałości, karp osiągnął cel. Zmęczony, lecz ze zdobytym kawałkiem placka w pyszczku, powoli znikł pod wodą. Wypadek ten wywarł wielkie wrażenie na Rosetsu. Powiedział on sobie: „Stanę się podobny do tego karpia!” Następnie udał się do świątyni, gdzie po gorących modłach położył bóstwu monetę w ofierze.
Od tej pory z prawdziwą wytrwałością zabrał się do pracy.
Po kilku latach Nagasawa Rosetsu stał się sławnym malarzem. W głębi serca zachował
na zawsze przykład …..
Czego przykładem był karp?:)
Tak, karp był przykładem wytrwałego dążenia do celu. Wirtualne lizaczki dla wszystkich, którzy byli w temacie i bardzo blisko. Niestety, nie chodziło postęp ewolucyjny:)
Bajka mówi o tym, że należy szybciej ewoluować i wykształcić sobie chwytne łapki.
Sensei’a?
Wytrwałość nie wystarczy, chodzi też o systematyczną pracę, metodyczne podejście 🙂
Odpowiedź brzmi: „Per aspera ad astra” (przez trudy do gwiazd). Pozdrawiam
Karp jest przykładem wytrwałego dążenia do celu!:)
Karp był przykładem wytrwałej przyjaźni:
Nikogo nie można zostawiać na lodzie;)
Oj tam łatwe… Kropla drąży skałę, trening czyni mistrza i takie tam… Ale na końcu – trzeba po prostu bardzo chcieć… A to wcale nie jest czasami takie oczywiste i łatwe!
Za łatwe… wytrwałości.